Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Krzysztof Gawkowski w "Trójce": PAN ma mniejszy budżet niż IPN!

dodano 2012-09-12 05:42 w kategorii: Kraj

230 milionów złotych budżetu IPN można przeznaczyć na dużo ważniejsze cele - mówił Sekretarz Generalny SLD, Krzysztof Gawkowski na antenie radiowej "Trójki". Dodał, że obecnie środki finansowe idą na cele, które zupełnie mijają się z tym, co zapisane jest w ustawie o IPN. Jako przykład podana została publikacja, którą pracownicy Instytutu wręczyli członkom SLD podczas akcji w Warszawie. Czy Instytut powinien zajmować się wydawaniem publikacji o nazwie "Seks w czasach PRL"? - dopytywał Gawkowski w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Zaproszony do rozmowy Zbigniew Girzyński z PiS próbował atakować pomysł SLD dotyczący likwidacji IPN. Odniósł się także do tego Sekretarz Generalny. 
Mam zajęcia na uczelni ze studentami różnych grup. Niech pan mi uwierzy - zwrócił się do Girzyńskiego - że podczas zajęć m.in. z historii rozwoju państwa i prawa w kilkudziesięciu grupach nie znalazłem nikogo, kto uważałby, że Instytut był potrzebny. Po drugie, chciałem powiedzieć, że Państwowa Akademia Nauk ma dziś mniejszy budżet niż IPN - grzmiał w radiu młody polityk Sojuszu.
 
Dokumenty należy przenieść do zasobów archiwum państwowego, tak aby każdy obywatel miał do nich dostęp. Wszystkie dokumenty powinny zostać odtajnione. Te postulaty SLD wyraźnie poddenerwowały posła Girzyńskiego, który twierdził, że - Instytut Pamięci Narodowej wypełnia wielką lukę w badaniach nad historią PRL-u, historią ruchu komunistycznego, z którego SLD wyrasta, haniebną. Girzyński starymi sztuczkami o "korzeniach SLD" próbował uniknąć odpowiedzi na pytanie redaktora prowadzącego, czy konieczna jest choćby reforma IPN. 
 
To właśnie wy się boicie otwarcia tych archiwów, ponieważ tam się znajdują materiały, które by was kompromitowały. Środowisko PiS przez lata udowadniało, że macie w swoich szeregach wiele osób,które po prostu boją się materiałów, które by was kompromitowały - podsumował Gawkowski. 
 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.