Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Dyduch: odbudować połączenie kolejowe Berlin – Wrocław - Opole

dodano 2016-07-18 17:00 w kategorii: Wojewódzkie

Spotkanie dolnośląskich radnych SLD oraz parlamentarzystów niemieckiej SPD z Berlina poświęcone współpracy transgranicznej odbyło się we Wrocławiu 16 lipca 2016 r. 90 osobowa delegacja z Berlina przybyła pociągiem o nazwie „Ferdinand Lassalle Express”, aby przedstawić wspólne stanowisko obu partii w następujących sprawach: kolejowej komunikacji międzyregionalnej, budowy mieszkań komunalnych oraz organizacji transportu publicznego we Wrocławiu.

Podczas zaaranżowanej w holu głównym Dworca PKP konferencji prasowej, przedstawiono uzgodnione, wspólne stanowisko w sprawie bezpośredniego połączenia kolejowego Berlin-Wrocław-Opole. Połączenie to powinno zostać przywrócone w ciągu dwóch lat.

- Wspólnie wystąpimy o środki pochodzące z UE, które pomogą nam odtworzyć stałe połączenie kolejowe pomiędzy Berlinem, Wrocławiem i Opolem – powiedział Marek Dyduch, radny SLD w sejmiku województwa dolnośląskiego. Jak podkreślił Dyduch ta inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla ruchu pasażerskiego, jak i wymiany gospodarczej w regionie. Obecnie takie połączenie funkcjonuje jedynie w weekendy.

Strona niemiecka poinformowała o rozmowach z rządem federalnym Niemiec, na temat przyznania środków na modernizację linii do granicy z Polską.  

SPD oraz SLD zadeklarowały także wspólny lobbing w Parlamencie Europejskim na rzecz stworzenia specjalnego programu wspierającego budownictwo komunalne w dużych miastach. Przedstawiono także koncepcje rozwoju komunikacji Wrocławia, w której dominującą pozycję miałaby odgrywać silnie rozbudowana sieć połączeń tramwajowych oraz rozbudowa transportu kolejowego aglomeracji wrocławskiej, jako alternatywa dla koncepcji budowy wrocławskiego metra.Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: PO za i przeciw dekomunizacji

  godzinę temu

  - Platforma w sprawie dekomunizacji jest zakłamana – ocenił Włodzimierz Czarzasty w programie „Tak czy Nie”. - Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba, Lidia Gądek z PO, wstrzymała się od głosu – przypomniał lider SLD. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Kaczyński premierem? Teraz, albo w ogóle

  wczoraj o 11:48

  - Uważam, że im lepiej partia będzie przygotowana do wyborów w starcie samodzielnym, tym lepszą będzie miała pozycję w potencjalnych rozmowach koalicyjnych – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Niemiły początek tygodnia

  wczoraj o 07:06

  - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i wisząca nad nami kara w wysokości 100 tys. euro dziennie na wypadek, gdyby pan minister Szyszko nadal miał inne zdanie na ten temat, jest jednoznaczny i srogi - pisze prof. Bogusłczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie jest normalnie

  przedwczoraj o 15:40

  - Zjeździliśmy z przewodniczącym Czarzastym ponad 130 powiatów i spotykamy się z ludźmi. Słyszymy, iż w Sejmie brak jest lewicy, a partia rządząca posiadająca przez to samodzielną większość niszczy Polskę – stwierdził Marcin Kulasek w programie „ReTV”. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Tusk wszedł w konflikt z jednym z 28 krajów Unii

  przedwczoraj o 10:01

  - Myślę, że Tuskowi nie wypada wchodzić w tak otwarty konflikt na dwa lata przed swojej końcem kadencji. PiS będzie go przedstawiał jako największego wroga i ma wreszcie podstawy - ocenił w "Jeden na jeden" przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.