Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Do Przyjaciół Działaczy!

dodano 2017-04-20 10:03 w kategorii: Informacje

Liderzy i działacze różnych szczebli SLD muszą uważniej słuchać, i uwzględniać w swej pracy to, co na temat kondycji partii oraz sposobów jej poprawy, mają do powiedzenia zwykli członkowie.

W ostatnich tygodniach na stronie „SLD Województwo Dolnośląskie” zamieszczane były moje felietony dot. sytuacji partii. Adresowałem je do członków i sympatyków SLD na Dolnym Śląsku (dzięki facebookowi dotarły i w inne miejsca), ale przede wszystkim do liderów różnych ogniw partii.

Intencja jaka temu przyświecała, to rozwinięcie wymiany poglądów (z wykorzystaniem internetu) na temat aktualnej kondycji SLD oraz możliwości, sposobów i form działania w celu jej poprawy.

Odzew ze strony adresatów był, ale nie na miarę stojących przed SLD wyzwań. Była zatem pewna liczba reakcji i komentarzy ze strony zwykłych członków i sympatyków, ale zarazem niewielka ze strony głównych adresatów – działaczy. Na tym tle muszę wszakże podkreślić dwukrotną reakcję samego szefa Włodzimierza Czarzastego i reakcje kilku innych liderów: Czesława Cyrula, Bronisława Syguły, Arkadiusza Sikory, Józefa Wawrzyniaka. Tych kilka wyjątków nie zmienia jednak obrazu.

 Jest to sprawa nie tyle przykra, co niepokojąca. W trudnej sytuacji formacji, działaczy nie interesuje co mają do powiedzenia zwykli członkowie partii, bo tak tylko mogę odczytać brak odzewu. Po raz kolejny popełniany jest ten sam błąd. Ileż to już razy mówiono, że przyczyną takiej lub innej klęski partii jest arogancja i niesłuchanie tzw. dołów. Nie idźmy tą drogą.

Moje felietony będą kontynuowane. Ich tematyka będzie coraz silniej wiązać się z pracą tych części struktury partii, które są jej solą: indywidualnych członków, kół, instancji miejskich, powiatowych... Będzie zatem kolejna możliwość wymiany poglądów i dzielenia się pomysłami nt. odbudowy pozycji partii w swoim najbliższym otoczeniu, o co usilnie apeluję jeszcze raz do wszystkich działaczy.

Dowodem na to, iż nie można lekceważyć głosu partyjnego ludu i niereagować na jego opinie są głosy czytelników. Większość z nich potwierdzała moje oceny i sugestie w takich sprawach, jak: kontakty partii z ludźmi, odrodzenie kół, praca u podstaw, aktywności zwykłych członków. Otp kilka z nich:  

Żaneta Ratyńska: SLD musi wyjść do ludzi, organizować spotkania - nie jest ważne ile osób przyjdzie, może na początku nie za wiele, ale ważne… żeby ludzie widzieli, że SLD działa, ma program, że jest!

Aleksander Kozuba: Podstawa to kontakt z ludźmi dotarcie do nich i to nie tylko na parę miesięcy przed wyborami ale na co dzień; Leszek Worobiej: SLD musi naprawić koła - bo inaczej nie pojedzie.

Czarek Michał: …w tzw. terenie żadne partie nie działają, poza PiS oczywiście. Dlatego mają sukces bo od lat poważni politycy od nich jeżdżą w teren na spotkania z wyborcami. W moim mieście powiatowym tylko w tym roku były trzy czy cztery spotkania… Pan napisał: „Mam na myśli tak istotne formy/sposoby aktywności, jak ‘bezpośrednia praca wśród ludzi i z ludźmi’, ‘praca u podstaw i od podstaw’. Nie tylko trzeba je przywrócić, ale i nadać im w życiu partii wysoką rangę.” Wreszcie coś sensownego. Oby to się spełniło, bo to jedyna metoda a nie kombinacje personalno/towarzyskie.

Jacek Szpak: …Do tej pory żadna partia lewicowa nie szkoliła, nie budowała trwałego zaplecza, nie szkoliła przyszłych liderów. Pozbywano się młodych ludzi, w których widziano tylko kandydatów do roznoszenia ulotek i plakatowania. A efekt jest taki jak każdy z nas widzi. Zinit: … Dobrze, że Autor uświadamia primadonnom z SLD, że tylko praca z ludźmi, ofiarna praca u podstaw jest gwarancją sukcesu politycznego. Tyle razy to powtarzano – kończyło się kokieteryjnym rozdawaniem jabłuszek. Ideowo SLD musi wyjść z nijakości i skręcić w lewo. Ludzi PRL, tych którzy na to zasługują trzeba bronić – a pomysły podsuwają prawicowcy. Tzw. Żołnierzom Wyklętym lewica może przeciwstawić Żołnierzy Wzgardzonych – tych z I i II Armii WP, bo pogarda jest tym, co ma im do zaoferowania obecna (i nie tylko) władza. CDN.                                

                                                                                                                          

                                                                                                                           Jan Janiszewski

 

P.S. Zapraszam do czytania kolejnych felitonów na stronach: „SLD Województwo Dolnośląskie” i facebooku: „Rada Dolnośląska SLD” oraz do wymiany poglądów.Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.