Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD w Pabianicach broni Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

dodano 2017-07-06 19:43 w kategorii: Akcje

Sojusz Lewicy Demokratycznej w Pabianicach, podczas czwartkowej konferencji prasowej, stanowczo zaprotestował przeciwko absurdalnej i bezmyślnej dekomunizacji.

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjęta przez Senat, pozwala teraz na usuwanie z przestrzeni publicznej nie tylko nazw ulic czy placów kojarzących się z Polską Ludową, ale także tablic pamiątkowych, czy pomników. W związku z tym pojawiła się groźba przymusowego usunięcia Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe znajdującego się na Starym Rynku w Pabianicach. Politycy SLD nie zgadzają się na niszczenie historii i jej zakłamywanie.

"Apelujemy do polityków PiS: opamiętajcie się! Uszanujcie historię i pamięć poprzednich pokoleń! Pomnik Bojowników powstał w 1968 roku i był sfinansowany ze zbiórki publicznej, w której udział wzięli mieszkańcy Pabianic. Stanowi nieodłączny element historii Pabianic, nie ma naszej zgody na jego usunięcie" - mówi Aleksandra Stasiak, wiceprzewodnicząca SLD w Pabianicach.

Politycy SLD przypomnieli, że w okresie PRL powstawały nie tylko pomniki, ale także bloki mieszkalne, szpitale, szkoły czy przedszkola. To właśnie w tych szkołach politycy prawicy zdobywali wykształcenie, w tych szpitalach się leczyli a miliony Polek i Polaków wciąż mieszkają w mieszkaniach wybudowanych dzięki Polsce Ludowej.

"Dzisiaj w dobie przekłamania i narzucania przez rządzących swojej historycznej narracji jako mój moralny obowiązek pod pomnikiem „Walki o wyzwolenie społeczne i narodowe” było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy budowali w sposób duchowy i materialny naszą ojczyznę a w mojej ocenie stanowią oni dziś właśnie prawdziwie wyklętych" - dodał Marek Gryglewski, sekretarz SLD w Pabianicach.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  przedwczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  2 dni temu, 2017-11-17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  2 dni temu, 2017-11-17

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  3 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  3 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.