Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca.

dodano 2017-07-21 05:45 w kategorii: Kraj

- Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się chwilę po tym, jak izba niższa parlamentu przyjęła ustawę o Sądzie Najwyższym. 

- Konsultowałem się w tej sprawie z niektórymi szefami klubów parlamentarnych. I uważamy, że w momencie, gdy zakończy się procedura prowadzenia haniebnych ustaw związanych z Sądem Najwyższym, wszystkie kluby, wszystkie partie opozycyjne powinny podjąć tryb skrócenia kadencji Sejmu. W Polsce demokratycznej ten tryb był stosowany już trzy razy - podkreślił Czarzasty.

- Jesteśmy przekonani, że czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca – oświadczył lider SLD. 

 

Stanowisko Zarządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej z 20 lipca 2017 r. w sprawie skrócenia kadencji sejmu RP.

W tym roku minęło 20 lat od uchwalenia, przygotowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i inne postępowe siły polityczne, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jedną z podstawowych zasad ustrojowych, na których opiera ona ustrój państwa, jest zasada trójpodziału i równowagi władz: ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej. Obowiązująca ustawa zasadnicza przywiązuje jednocześnie wielką wagę do szczególnego statusu władzy sądowniczej, stanowiąc w art. 173, że sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. Przytoczone zasady konstytucyjne wyznaczają granicę ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w działalność władzy sądowniczej, która nie może być naruszana. Jest to warunek zachowania przez Rzeczypospolitą Polską statusu demokratycznego państwa prawnego. Z tych powodów Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej stanowczo potępia podjętą przez Prawo i Sprawiedliwość bezprecedensową próbę podporządkowania wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej i ustawodawczej, a w rezultacie – obecnej większości parlamentarnej.

Jednocześnie uważamy za niedopuszczalne stosowane przez Prawo i Sprawiedliwość metody procedowania w parlamencie ustaw dotyczących sądownictwa. Jesteśmy głęboko przekonani, że fundamentalne zmiany odnoszące się do wymiaru sprawiedliwości powinny być przygotowywane i dyskutowane w parlamencie z odpowiednią rozwagą i spokojem, w atmosferze dialogu i z poszanowaniem praw opozycji. Do takiej sytuacji nie doszłoby nigdy, gdyby w Sejmie zasiadali przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej po przeanalizowaniu obecnej sytuacji politycznej uważa, że tylko przyśpieszone wybory mogą położyć kres zamachowi stanu, który przedsięwzięło Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta wprawdzie wygrała wybory, ale nie dysponuje większością niezbędną do zmiany ustawy zasadniczej. Tymczasem podejmowane przez nią działania sprowadzają się do próby uchylenia Konstytucji w drodze ustaw zwykłych. Wymaga to odwołania się do głosu wyborców! Z tych powodów Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwraca się do wszystkich sił parlamentarnych i pozaparlamentarnych o rozważenie możliwości przeprowadzenia wspólnych działań w celu skrócenia kadencji Sejmu.

[za: http://sld.org.pl/aktualnosci/20464-czarzasty_czas_tego_sejmu_w_tym_skladzie_dobiegl_konca.html]Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.