Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

W 73 rocznicę Manifestu PKWN

dodano 2017-07-21 10:41 w kategorii: Informacje

Z inicjatywy członków Koła Nr 2 SLD w Krakowie, którego Przewodniczącym jest Sławomir Brodziński w czwartek 20 lipca 2017 roku w siedzibie krakowskiej "Kuźnicy" odbyło się okolicznościowe spotkanie poświęcone 73 rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN. W spotkaniu udział wziął Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD Ryszard Śmiałek.

Zebrani uczestnicy spotkania przyjęli dokument o następującej treści;

W 73 rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN

Manifest PKWN zawierał podstawowe tezy i kierunki jakimi miała kierować się lewica przy odbudowie polskiego państwa, po najokrutniejszej w historii wojnie. Przywódcy zwycięskiej koalicji podzielili powojenną Europę na strefy wpływów, w skutek czego Polska znalazła się w radzieckiej strefie bez możliwości jej zmiany.

Wszystkim Polakom, którzy bez względu na przekonania i sympatie polityczne czynnie włączyli się w odbudowę kraju w nowych powojennych warunkach należy się wielki szacunek oraz podziękowania za poniesiony trud i wyrzeczenia. Szczególnie dzisiaj trzeba stale i dobitnie upominać się o należne im miejsce w historii, ponieważ aktualnie próbuje się uznać za patriotów nie tych, którzy podnosili kraj z ruin lecz tych, którzy poszli do lasu i z bronią w ręku czekając na III wojnę światową popełniali wiele zbrodni. Polska Rzeczpospolita Ludowa była państwem legalnym, uznawanym przez wszystkie kraje i stałym partnerem dla znaczących międzynarodowych organizacji. PRL powstał na częściowo zmienionym terytorium, w nowych granicach i w oparciu o nową doktrynę polityczną.

Należy docenić ogromny wysiłek jaki poniosło społeczeństwo w budowę nowego państwa. Manifest PKWN był znaczącym i doniosłym dokumentem na ówczesne czasy i na trwałe wejdzie do historii Polski. Uważamy, że wszelkie deprecjonowanie jego roli jest działaniem antypatriotycznym. Domagamy się rzetelnej i pogłębionej dyskusji o tamtym okresie bez dominującej obecnie arogancji, pieniactwa i zwykłego prymitywizmu. Pokoleniu, które żyło w tym czasie należy się uczciwa i sprawiedliwa ocena tamtych lat, ponieważ lansowana przez rządzące elity historia PRL jako czarna dziura jest w praktyce działaniem na szkodę państwa.

 

Zebrani na spotkaniu członków i sympatyków SLD w dniu 20 lipca 2017 roku.Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.