Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

FMS przedstawia 4-pak studencki

dodano 2017-08-31 10:12 w kategorii: Ludzie

W odpowiedzi na reformę szkolnictwa wyższego zapowiedzianą przez ministra Jarosława Gowina, przedstawiamy 4PAK studencki FMS. Zapowiadana reforma przede wszystkim ma powiązać szkolnictwo wyższe z biznesem, ranga studenta zostanie zmarginalizowana, a na pierwszy plan wysuną się takie zagadnienia jak finansowanie, kapitał i pieniądze.

Nie zgadzając się z tak liberalną propozycją zmian w szkolnictwie wyższym, przedstawiamy nasze propozycje!

Zwiększenie i wydłużenie ulg na przejazdy PKP

Dzisiaj ulga wynosi 51% ceny biletu i obowiązuje do ukończenia 26 roku życia. Postulujemy jej zwiększenie do 70% i wydłużenie do ukończenia 27 lat.
Ma to związek przede wszystkim z rosnącymi cenami biletów na połączenia PKP. Chcemy, aby studentki i studenci nie tylko w szybki, wygodny, ale i tani sposób mogli podróżować po Polsce i poznawać inne ośrodki akademickie. Wydłużenie ulgi spowodowane jest natomiast tym, że coraz więcej młodych osób nie zaczyna studiów bezpośrednio po maturze, ale robi rok przerwy, aby dokładnie przemyśleć, jaki kierunek studiów wybrać. Niestety skutkuje to tym, że na piątym roku taka osoba kończy 26 lat i traci wszystkie ulgi.

Zwiększenie progu dochodowego, umożliwiającego uzyskanie stypendium socjalnego

Proponujemy, aby próg dochodowy uprawniający do uzyskania stypendium socjalnego zwiększyć do 1200 zł. Ma to związek ze wzrostem płacy minimalnej oraz wprowadzeniem stawki godzinowej, co spowodowało zwiększenie zarobków.

Bezpłatne akademiki dla najbiedniejszych i najbardziej zdolnych studentów.

Obserwując rosnące koszty życia w dużych miastach, gdzie wynajęcie pokoju na stancji przekracza już 600 – 700 zł, opowiadamy się za zwiększeniem dostępności studentów do akademików, zwiększenie ich liczby oraz zapewnienie bezpłatnych miejsc dla najbiedniejszych studentów oraz tych, którzy wyróżniają się najlepszymi wynikami w nauce. Rolą państwa jest wyrównywanie szans dla tych osób, które pochodzą z mniejszych miejscowości.

Płatne praktyki i staże podczas studiów

Uważamy, że studentki i studenci nie mogą być darmową siłą roboczą dla firm i urzędów. Wszelkie praktyki i staże, które należy odbyć podczas studiów powinny być płatne z budżetu państwa. Proponujemy, by stanowiły one minimum połowę płacy minimalnej obowiązującej w danym roku.

We wrześniu nasze postulaty złożymy do sejmowej Komisji Petycji. Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.