Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Bartek Ciążyński w "Rzeczpospolitej"

dodano 2017-09-08 14:07 w kategorii: Informacje

Tzw. ustawa "dezubekizacyjna" zbiera żniwo. Kilka osób po otrzymaniu decyzji o obniżeniu emerytury/renty popełniło samobójstwo, kilka zmarło wskutek zawału serca. Jeżeli myślicie, że rząd odebrał wysokie emerytury jakimś stalinowskim, ubeckim oprawcom to się grubo mylicie. Ten gigantyczny bubel prawny drastycznie obniża emerytury i renty sekretarkom w Urzędach Spraw Wewnętrznych (teraz Komendy Wojewódzkie), pracownikom Biur Paszportów lub PESEL, rencistkom po zmarłych milicjantach, albo policjantom, którzy zaczynali prace w latach 80 i pozytywnie przeszli weryfikacje w 1990 roku. Np. państwo "prawa i sprawiedliwości" obniżyło o połowę rentę wdowie po milicjancie lub trenerowi boksu spod, którego ręki wyszli olimpijczycy i mistrzowie Polski, a który pracował w drugiej połowie lat 80 w klubie sportowym administracyjnie podległym pod resort spraw wewnętrznych. Ci ludzie nikogo nigdy nie skrzywdzili, pracowali całe swoje życie dla Polski. Teraz - 27 lat po upadku "komuny" - państwo polskie postanowiło ich ukarać zbiorowo za nie ich zbrodnie. Polska postanowiła odebrać im należne emerytury i renty. To karygodne, niesprawiedliwe, łamiące tak wiele fundamentalnych zasad prawa, że nie tu miejsce, żeby je wymieniać. Dlatego nazywam te ustawę "represyjną", a nie "dezubekizacyjną".

O powodach dlaczego sądy muszą w tej wyjątkowej sytuacji bezpośrednio sięgnąć do Konstytucji i konwencji międzynarodowych piszę na łamach "Rzeczpospolitej".

https://doc-14-48-docs.googleusercontent.com/…/0Bxs8zTLoINL…

 Komentarze

Wydarzenia

 • Wieś od nowa musi się nauczyć ze sobą współpracować

  wczoraj o 16:07

  Kilkuset delegatów na Kongres Wsi Polskiej w Unii Europejskiej wyraziło wolę corocznego zwoływania Kongresu, który byłby poprzedzony 16 wojewódzkimi spotkaniami oraz przygotowywaniem „Raportu o stanie wsi polskiej”. Coroczny raport opisywałby sytuację na polskiej wsi w danym roku, a także zawierałbyczytaj więcej»

 • Liberadzki: Sąd nad Polską

  przedwczoraj o 10:17

  - Moim zdaniem koledzy z PiS popełnili wielki błąd. Parlament Europejski jest miejscem, gdzie z natury rzeczy się dyskutuje, gdzie decyzje wypracowuje się w dialogu. Rejterada, niepodejmowanie dialogu, musi skończyć się katastrofą - powiedział prof. Bogusław Liberadzki w wywiadzie dla "Trybuny".czytaj więcej»

 • Gawkowski: Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – dawny Stalinogród

  przedwczoraj o 10:00

  - Pałac Kultury i Nauki nie nosi już imienia Stalina, ale przypominam, że mieliśmy takie miasto „Stalinogród”, a obecne Katowice. Idąc logiką PiS, wyburzmy Katowice – ocenił Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”.czytaj więcej»

 • Łybacka: Wstrzymałam się od głosu z powodu zapisów o ewentualnych sankcjach

  2 dni temu, 2017-11-16

  - Nie jest to powód do radości, iż po raz piąty w tej kadencji debatowaliśmy na temat stanu praworządności w Polsce. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej kwestii, głosowanie nad nią uzależniałam od losów punktu nr 14, który mówił o możliwości wprowadzenia sankcji – stwierdziła Krystyna Łybacczytaj więcej»

 • SLD w Warszawie apeluje o zaskarżenie decyzji wojewody o dekomunizacji

  2 dni temu, 2017-11-16

  Uchwała Rada Miasta Stołecznego Warszawy mówi jasno, że dopiero pięć lat po śmierci można nadawać ulicom imię danej osoby. W związku z tym apelujemy do wszystkich radnych m.st. Warszawy, aby w dniu dzisiejszym zaskarżyć decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego – powiedział podczas brczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.