Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Krakowski FMS i prof. Joanna Senyszyn razem przeciwko AIDS

dodano 2012-12-01 17:53 w kategorii: Kraj

Jak co roku 1 grudnia Federacja Młodych Socjaldemokratów wraz z eurodeputowaną prof. Joanną Senyszyn zorganizowała obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. W ciągu niespełna godziny pod Bramą Floriańską oraz na Rynku Głównym w Krakowie rozdaliśmy kilkaset prezerwatyw i ulotek informacyjnych. 1 grudnia jest dniem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS. Wielu ludziom wydaje się, iż problem nie dotyczy ich bezpośrednio. Tymczasem pomimo, że Polska jest rozwijającym się krajem w środku Europy co roku zakażonych jest coraz więcej Polaków. Od rozpoczęcia i wdrożenia badań w 1985 roku do końca września 2012 (wg. danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH) stwierdzono w Polsce 16 053 zakażonych wirusem HIV, 2802 osoby chore na AIDS oraz 1 177 zgonów z powodu AIDS. Duży odsetek chorych Europejczyków nie wie o swoim zakażeniu lub wykonuje test zbyt późno. Podstawą profilaktyki jest odpowiedzialne życie seksualne oraz posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat HIV i AIDS. Według danych PZH 41,2% zakażeń wynika z ryzykownych zachowań seksualnych. Stąd właśnie symbolicznie rozdawana prezerwatywa, o której nigdy nie powinniśmy zapominać i uświadamiać szczególnie młodych ludzi. 

Federacja Młodych Socjaldemokratów włącza się w rozwój nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy i wzajemnym szacunku. Uważamy, że w Polsce powinny odbywać się lekcje wychowania seksualnego dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Warunkiem koniecznym jest, by zajęcia te były prowadzone przez specjalistów: seksuologów, psychologów. Nie można dopuszczać do sytuacji, by o seksualności młodych ludzi decydowała coraz bardziej dostępna pornografia, Internet, wiedza potoczna bądź kolorowe czasopisma dla nastolatków. Przekazywana wiedza nie godzi w niczyje poglądy ani wrażliwość – jest elementem nowoczesnego wychowania odpowiedzialnego i otwartego społeczeństwa.
 
Niepokojem napawa nas bardzo nikłe zainteresowanie mediów tym ważnym problemem. Szkoda, że tak istotna kwestia jaką jest profilaktyka AIDS/ HIV nie jest przedmiotem ich troski i uwagi. 
 
Pamiętajmy, że AIDS nie wybiera, nie zna koloru skóry ani płci partnera.


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.