Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Senyszyn: in vitro należy finansować z budżetu

dodano 2012-06-28 14:32 w kategorii: Ludzie

- Niepłodność jest chorobą społeczną, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Leczenie tej choroby jest obowiązkiem każdego państwa. In vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności - mówiła na czwartkowej konferencji europosłanka SLD Joanna Senyszyn. Podkreśliła, że w Polsce na niepłodność cierpi ponad milion par. - W Polsce mamy leczenie in vitro, ale jest ono kosztowne, więc dostępne jedynie dla tych, którzy mają pieniądze. Zaś w większości krajów europejskich in vitro jest finansowane przez państwo - dodała wiceszefowa SLD.

 
W ocenie Senyszyn, najlepszym rozwiązaniem jest zwracanie się do Narodowego Funduszu Zdrowia o finansowanie metody in vitro. - A jeśli ktoś otrzyma odmowę, zaskarżyć taką decyzję do sądu, bo jest to sprzeczne z art. 68 Konstytucji - oceniła.
 
Art. 68 ustawy zasadniczej stwierdza m.in., że "każdy ma prawo do ochrony zdrowia", a ponadto "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych". 
 
Senyszyn odniosła się także do zaproponowanych przez PiS projektów, które wprowadzają zakaz stosowania metody in vitro. - Są to projekty absurdalne w swojej naturze, bo leczenie choroby, jaką jest niepłodność, ma być karane. Jeśli dalej pójdziemy tą drogą, to niedługo będziemy karać leczenie gruźlicy, raka czy cukrzycy - ironizowała. 
 


Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: PO za i przeciw dekomunizacji

  godzinę temu

  - Platforma w sprawie dekomunizacji jest zakłamana – ocenił Włodzimierz Czarzasty w programie „Tak czy Nie”. - Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba, Lidia Gądek z PO, wstrzymała się od głosu – przypomniał lider SLD. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Kaczyński premierem? Teraz, albo w ogóle

  wczoraj o 11:48

  - Uważam, że im lepiej partia będzie przygotowana do wyborów w starcie samodzielnym, tym lepszą będzie miała pozycję w potencjalnych rozmowach koalicyjnych – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Niemiły początek tygodnia

  wczoraj o 07:06

  - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i wisząca nad nami kara w wysokości 100 tys. euro dziennie na wypadek, gdyby pan minister Szyszko nadal miał inne zdanie na ten temat, jest jednoznaczny i srogi - pisze prof. Bogusłczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie jest normalnie

  przedwczoraj o 15:40

  - Zjeździliśmy z przewodniczącym Czarzastym ponad 130 powiatów i spotykamy się z ludźmi. Słyszymy, iż w Sejmie brak jest lewicy, a partia rządząca posiadająca przez to samodzielną większość niszczy Polskę – stwierdził Marcin Kulasek w programie „ReTV”. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Tusk wszedł w konflikt z jednym z 28 krajów Unii

  przedwczoraj o 10:01

  - Myślę, że Tuskowi nie wypada wchodzić w tak otwarty konflikt na dwa lata przed swojej końcem kadencji. PiS będzie go przedstawiał jako największego wroga i ma wreszcie podstawy - ocenił w "Jeden na jeden" przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.