Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Gawkowski: Brunatny kolor może tylko pobrudzić

dodano 2013-06-11 09:08 w kategorii: Ludzie

Ruch Narodowy wmaszerował na polską scenę polityczną 11 listopada spowity dymem rac i w towarzystwie latających brukowców. To wtedy rzucono hasło „obalenia republiki”. W sobotę zafundowano nam ciąg dalszy. Tym razem pod dachem, za to w gustownych mundurach przywodzących na myśl faszystowskie SA.
 
Zebrano niemal wszystkich świętych skrajnej prawicy. Od byłych posłów LPR i PiS po gwiazdy YouTube’a z Telewizji Narodowej. Imprezę wsparł z dalekiego Urugwaju Jan Kobylański. Nie zabrakło reżysera Bohdana Poręby, którego obecność prowokowała do refleksji, że znalazłoby się zaproszenie i dla Mieczysława Moczara, oczywiście gdyby jeszcze żył. Swoją obecność zaznaczył też – kontynuujący marsz ku prawej bandzie – Rafał Ziemkiewicz.
 
Większość mówców w swoich wystąpieniach szukała „wrogów”. Dostało się muzułmanom, dzieciom stalinowskich katów i politykom w ogóle. W szczególności wskazywano między innymi SLD. Jako sekretarz generalny Sojuszu poczytuję sobie jako zaszczyt, że reprezentuję partię będącą na krótkiej liście wrogów Ruchu Narodowego. To znaczy, że w zasadniczym konflikcie cywilizacyjnym jesteśmy po dobrej stronie.
 
Czyli po raz kolejny powtarza się tama sama smutna historia. Skrajna prawica wykorzysta wkurzenie młodych ludzi wywołane kryzysem gospodarczym i ich gniew pokieruje na manowce. Okaże się, że ich wrogiem nie jest niewydolny półperyferyjny nadwiślański kapitalizm, ale gej, Arab, czy Żyd. Jedyny program gospodarczy to będą niskie podatki, oczywiście służące najbogatszym, a nie tym wkurzonym młodym ludziom.
 
Ruch Narodowy trzeba zwalczać na poziomie przyczyn, nie objawów. Lewica powinna zaproponować konsekwentną socjaldemokratyczną odpowiedź na kryzys. Powinna skończyć z mającym obecnie miejsce przerzucaniem kosztów walki z kryzysem na klasę średnią i osoby biedne. Niech za kryzys płacą, ci którzy go wywołali. I – co najważniejsze – powinna dać młodym realną perspektywę znalezienia pracy. Socjaldemokracja ma takie recepty. W Austrii, gdzie kanclerzem jest socjaldemokrata, bezrobocie jest najniższe z całej Unii Europejskiej.
 
Na Węgrzech, gdzie mamy Orbána, mamy też Jobbik. Owszem, Jobbik wyrósł za niesławnych rządów tamtejszych socjalistów. Nie wypieram się tego. Dla mnie jest to lekcja, czym kończy się prowadzenie przez lewicę neoliberalnej polityki gospodarczej. Na szczęście mamy możliwość wyciągnięcia wniosków z węgierskiej lekcji.
 
Jeśli w Polsce będzie silna, socjalna lewica, wówczas Jobbiku nad Wisłą nie będzie. A panowie z Ruchu Narodowego pozostaną folklorem polskiej polityki.
 
                                                       
Krzysztof Gawkowski
 


Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: PO za i przeciw dekomunizacji

  godzinę temu

  - Platforma w sprawie dekomunizacji jest zakłamana – ocenił Włodzimierz Czarzasty w programie „Tak czy Nie”. - Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba, Lidia Gądek z PO, wstrzymała się od głosu – przypomniał lider SLD. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Kaczyński premierem? Teraz, albo w ogóle

  wczoraj o 11:48

  - Uważam, że im lepiej partia będzie przygotowana do wyborów w starcie samodzielnym, tym lepszą będzie miała pozycję w potencjalnych rozmowach koalicyjnych – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Niemiły początek tygodnia

  wczoraj o 07:06

  - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i wisząca nad nami kara w wysokości 100 tys. euro dziennie na wypadek, gdyby pan minister Szyszko nadal miał inne zdanie na ten temat, jest jednoznaczny i srogi - pisze prof. Bogusłczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie jest normalnie

  przedwczoraj o 15:40

  - Zjeździliśmy z przewodniczącym Czarzastym ponad 130 powiatów i spotykamy się z ludźmi. Słyszymy, iż w Sejmie brak jest lewicy, a partia rządząca posiadająca przez to samodzielną większość niszczy Polskę – stwierdził Marcin Kulasek w programie „ReTV”. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Tusk wszedł w konflikt z jednym z 28 krajów Unii

  przedwczoraj o 10:01

  - Myślę, że Tuskowi nie wypada wchodzić w tak otwarty konflikt na dwa lata przed swojej końcem kadencji. PiS będzie go przedstawiał jako największego wroga i ma wreszcie podstawy - ocenił w "Jeden na jeden" przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.