Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Co dalej ze świadczeniami pielęgnacyjnymi?

dodano 2013-09-16 14:02 w kategorii: Kraj

12 września br. na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiono informację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o realizacji świadczeń rodzinnych w 2012 r.
 
Podczas dyskusji posłowie zwrócili uwagę na problem trudnych do spełnienia kryteriów uprawniających do poszczególnych świadczeń (szczególnie bardzo niskich progów dochodowych), jak również dopytywali o plany rządu wobec świadczeń pielęgnacyjnych. Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwa walka tysiecy opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy decyzją rządu zostali, de facto, pozbawieni środków do życia.
 
W przyszłym roku rząd obiecuje więcej, w tym zabierze 100 mln zł
Najpierw rząd od 1 lipca odebrał świadczenia pielęgnacyjne sporej cześci opiekunów, teraz Minister Elżbieta Seredyn oświadczyła, że trwają w ministerstwie prace nad przywróceniem świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób dorosłych, niepełnosprawnych w stopniu znacznym. 
 
W przyszłorocznym budżecie znaleźć ma się co najmniej miliard złotych na pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych, jednak jeszcze w tegorocznej nowelizacji budżetu rząd planuje zaoszczędzić na tym 100 mln zł.
 
 
Ministerstwo daje i odbiera, a teraz obiecuje
Minister Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn zapewniła, że świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób, których niepełnosprawność, w stopniu znacznym, powstała do 18 lub 25 roku życia będzie sukcesywnie podwyższana. W przyszłym roku kwota świadczenia wzrosnąć ma o 200 zł, a w latach następnych sukcesywne podwyżki mają doprowadzić zasiłek do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę do roku 2018.
 
Jednocześnie Pani Minister oświadczyła, że trwają w ministerstwie prace nad przywróceniem świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób dorosłych, niepełnosprawnych w stopniu znacznym. O przyznaniu świadczenia ma decydować niepełnosprawność weryfikowana według skali Barthel.
 
Maleje liczba uprawnionych, jakie są tego przyczyny?
Z ustaleń Ministerstwa Pracy wynika, że liczba świadczeniobiorców spada, ponieważ poprawiła sie sytuacja materialna wielu osób, które do tej pory otrzymywały świadczenia rodzinne. Z taką oceną sytuacji zdecydowanie nie zgadza się SLD.
 
 
Posłanka Sojuszu zwróciła także uwagę na nieaktualizowane od blisko 10 lat progi dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń rodzinnych. W 2004 r. było to ponad 5,5 mln uprawnionych, potem stopniowo liczba ta malała, z powodu zbyt sztywnego kryterium dochodowego. Dziś wynosi nieco ponad 2 mln osób.
 
„Boleję nad tym, że rząd tak późno zdecydował na zmianę kryterium uprawniającego do świadczeń. Z drugiej strony można powiedzieć, że dobrze, że w ogóle, bo przez 10 lat były zamrożone te progi i pokłosiem zamrożenia tych progów jest to, że spada liczba osób biorących udział w tym procesie." - komentuje poseł Bańkowska.
 
Transmisja z posiedzenia dostępna jest: TUTAJ
 
Paweł Kalinowski
Bydgoszcz, 12.09.2013 r.


Komentarze

Wydarzenia

 • Centrum monitoringu jakości usług medycznych w Opolu

  przedwczoraj o 15:47

  Poprzez centrum monitoringu opolski Sojusz chce pozyskać wiedzę, w jaki sposób na terenie województwa tworzone są kolejki do specjalistów oraz na badania. Czy źródłem kolejek jest zbyt mała finansowanie ze strony NFZ, czy też zbyt małej liczby specjalistów lub też problem leży zupełnie gdzie indziejczytaj więcej»

 • Gawkowski: Broń nie powinna być powszechnie dostępna

  przedwczoraj o 13:56

  Odpowiedzialne prawo powinno dawać dostęp do broni ludziom, którzy mają takie możliwości, mają taką potrzebę, ale z drugiej strony nie jest to powszechne prawo, że każdy może pójść do sklepu i kupić sobie broń – powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD w programie "Polska na serio". czytaj więcej»

 • Łybacka: Proces edukacji będzie infantylny

  przedwczoraj o 10:10

  Mam kilka zastrzeżeń do tego pomysłu. Po pierwsze, nie znam podstawy programowej i nie za bardzo rozumiem wypowiedzi pani minister Zalewskiej, że nauczanie zintegrowane będzie się odbywało 4 lata - powiedziała Krystyna Łybacka w wywiadzie dla Gazety Olsztyńskiej. czytaj więcej»

 • Samorząd województwa wielkopolskiego nie sfinansuje zabiegów in vitro

  3 dni temu, 2016-06-28

  W naszym kraju żyje tysiące rodzin, które oczekują dziecka, a wsparcie ze strony samorządu pozwoliłoby im rozwiązać ten problem - przekonywał Wiesław Szczepański, radny SLD.czytaj więcej»

 • Komentarze polityków SLD w związku z Brexitem

  3 dni temu, 2016-06-28

  Brexit finansowo uderzy w największego biorcę, czyli w Polskę – powiedział Bogusław Liberadzki, eurodeputowany Sojuszu. Obejrzyj również komentarze: Włodzimierza Czarzastego, Tadeusza Iwnińskiego oraz Leszka Millera.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.