Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Prof. Joanna Senyszyn w Śląskiej Szkole Liderów SLD

dodano 2013-11-30 14:16 w kategorii: Ludzie

"Kobiety w polityce" to temat wykładu, który 30 listopada 2013 wygłosiła eurodeputowana, prof. Joanna Senyszyn w "Szkole liderów" Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD. Wiceprzewodnicząca omówiła przyczyny i skutki zbyt małego zaangażowania kobiet w politykę w Polsce, w Europie i na świecie. Wykład skonstruowany był wokół następującej tezy: Ponieważ wszystkie decyzje polityczne i finansowe mają płeć tych, którzy je podejmują, równowaga kobiet i mężczyzn w gremiach decyzyjnych zapewnia społeczeństwu zdecydowanie większe korzyści, natomiast brak równowagi płci jest sprzeczny z konstytucyjnymi gwarancjami równości.
 
Prof. Senyszyn mówiła między innymi o: 
- błędach wychowawczych popełnianych przez rodziców, szkołę i Kościół wobec dziewczynek,
- stereotypach determinujących karierę i życie rodzinne kobiet, 
- przyczynach nadreprezentacji mężczyzn w Sejmie, Senacie, Parlamencie Europejskim i parlamentach narodowych państw członkowskich,
- korzyściach wynikających z parytetów na listach wyborczych oraz parytetów w zarządach   i radach nadzorczych,
- przygotowanych w PE rozwiązaniach legislacyjnych mających doprowadzić do równości.  
 
Po wykładzie wywiązała się gorąca dyskusja. Jedno z pytań brzmiało: Skąd wziąć 50 proc. kobiet na listy wyborcze, skoro jest ich tak mało w partii i samorządzie? Należy prowadzić politykę afirmacyjną wobec kobiet. Uchwalać prawo, które zagwarantuje obecność kobiet na listach wyborczych, suwakowe rozmieszczanie kandydatek i kandydatów, połowę jedynek, dwójek itd. To wyborcy zdecydują o tym, kto będzie rządził i muszą mieć wybór - powiedziała prof. Senyszyn.
 
"Szkoła liderów" to znakomita regionalna inicjatywa Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD, to kuźnia przyszłych kadr Sojuszu, miejsce ścierania się poglądów, koncepcji rozwoju i programu SLD. 
 
Na zakończenie eurodeputowana kusiła do "polityki", przepysznymi jabłkami przywiezionymi ze wspaniałych sadów województwa świętokrzyskiego, gdzie poprzedniego dnia gościła wraz z liderami SLD.


Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: PO za i przeciw dekomunizacji

  godzinę temu

  - Platforma w sprawie dekomunizacji jest zakłamana – ocenił Włodzimierz Czarzasty w programie „Tak czy Nie”. - Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba, Lidia Gądek z PO, wstrzymała się od głosu – przypomniał lider SLD. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Kaczyński premierem? Teraz, albo w ogóle

  wczoraj o 11:48

  - Uważam, że im lepiej partia będzie przygotowana do wyborów w starcie samodzielnym, tym lepszą będzie miała pozycję w potencjalnych rozmowach koalicyjnych – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Niemiły początek tygodnia

  wczoraj o 07:06

  - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i wisząca nad nami kara w wysokości 100 tys. euro dziennie na wypadek, gdyby pan minister Szyszko nadal miał inne zdanie na ten temat, jest jednoznaczny i srogi - pisze prof. Bogusłczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie jest normalnie

  przedwczoraj o 15:40

  - Zjeździliśmy z przewodniczącym Czarzastym ponad 130 powiatów i spotykamy się z ludźmi. Słyszymy, iż w Sejmie brak jest lewicy, a partia rządząca posiadająca przez to samodzielną większość niszczy Polskę – stwierdził Marcin Kulasek w programie „ReTV”. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Tusk wszedł w konflikt z jednym z 28 krajów Unii

  przedwczoraj o 10:01

  - Myślę, że Tuskowi nie wypada wchodzić w tak otwarty konflikt na dwa lata przed swojej końcem kadencji. PiS będzie go przedstawiał jako największego wroga i ma wreszcie podstawy - ocenił w "Jeden na jeden" przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.