fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Rola kół i ich zebrań w pracy nad odbudową SLD

Jan Janiszewski: "Rola kół i ich zebrań w pracy nad odbudową SLD, w związku ze zbliżającymi się kampaniami wyborczymi".

PiS ma 47%, lewica kilka. Na forach frustracja i narzekanie: jesteśmy rozbici, nie mamy liderów, nie mamy programu. Mamy, może nie do końca to, co byśmy chcieli, ale mamy! Mamy też struktury, koła i 20 tysięcy członków, a na Facebooku prawie 50 tysięcy osób. Jeszcze ma, kto „iść w lud i nieść lewicy nowinę”. A lud czeka. Szczególnie te 15 mln (50 %) niegłosujących. Gdyby, tylko co dziesiątego (1,5 mln) do nas przekonać … Z głosami żelaznego elektoratu może to dać 15-20 %. Mrzonki?

Podstawową rolę w zakresie przygotowania członków partii (a jest nas blisko 20 tysięcy) do pracy z ludźmi mają do spełnienia koła partyjne. Ich odbudowa i ożywienie, powinno być priorytetem dla rad i zarządów SLD, włącznie z władzami krajowymi. Nadarza się dobra ku temu okazja. Są nią wybory samorządowe. Proponuję, aby osoby, które zamierzają w nich wystartować – obecni radni, członkowie rad i zarządów SLD gmin, miast, powiatów oraz inni jego członkowie, a w szczególności ci ludzie SLD, którzy pretendują do tego by być liderami, lub w czołówce list (w ramach np. koalicji SLD Lewica Razem) – podjęli w „swoim” okręgu wyborczym niezwłocznie działania, mające na celu uaktywnienie kół do pracy w kampanii wyborczej. Odszukania członków (także byłych), przyjęcia nowych; może trzeba wybrać nowego przewodniczącego, może samemu stanąć na czele koła, może połączyć jakieś koła, może…. Owo uaktywnienie to w głównej mierze przygotowanie i zmobilizowanie członków koła do działalności (w miejscu zamieszkania, pracy zawodowej i społecznej, w mediach społecznościowych, internecie, Facebooku), w pierwszym rzędzie na rzecz nadchodzących (2018) wyborów do samorządów. Okręgi do tych wyborów są, bowiem naturalnym środowiskiem kół.

Praca samych kół i praca instancji z kołami (ich przewodniczącymi), to musi być praca systematyczna i „na okrągło”. Wtedy nie trzeba będzie przed każdą kampanią zwoływać „pospolitego ruszenia”, już nie tyle do systematycznej, planowej pracy politycznej i agitacyjnej, bo to za późno, ale do tak „banalnych” zadań, jak zbieranie podpisów, klejenie plakatów, roznoszenie ulotek, które urastają w takiej sytuacji do rangi istoty/sedna kampanii wyborczej, choć są przecież działaniami technicznymi. Dlatego, teraz warto przyłożyć się do budowy/ odbudowy tej struktury (kół), bo raz zbudowana, „obsłuży” cały cykl nadchodzących kampanii (europarlament, samorządy, sejm).

Koła powinny odbywać comiesięczne zebrania na tematy uwzględniające bieżące problemy kraju i społeczeństwa, kwestie ideowe, społeczno-polityczne, ekonomiczne, i programowe socjaldemokracji i SLD. Nie powinniśmy narzekać na nadmiar „nasiadówek”, wręcz przeciwnie, dbajmy, aby odbywały się systematycznie. Popatrzmy, ile spraw z zakresu polityki, gospodarki, spraw społecznych, lecz i z zakresu tak zwanej polityki historycznej, roli kościoła itd. itp., codziennie się pojawia. Musimy mieć gdzie i kiedy to wszystko „obgadać”, aby później móc zmierzyć siły z opinią obywateli, bardzo często wypaczoną przez media i ogólnie panującą atmosferę polityczną w kraju, oraz, aby wyłożyć im prawdziwy obraz sytuacji, a także punkt widzenia SLD na daną sprawę.

Zebrania kół powinny też mobilizować do działania w środowisku codziennej egzystencji, pracy zawodowej i społecznej, w mediach społecznościowych, przygotowywać do tego merytorycznie, dawać argumenty do pracy z ludźmi.
Jednym, bowiem z celów kół Sojuszu, a zatem ich zebrań, jest wyzwolenie aktywności politycznej wszystkich członków partii. Formy, które mogą służyć jej wyzwoleniu, wzmocnieniu siły koła, i w konsekwencji pozycji całej partii w społeczeństwie i na arenie politycznej, są oczywiście różnorodne, i zależą w zasadniczym stopniu od inwencji i zaangażowania członków i działaczy koła (i zwierzchniej instancji), powrócę do nich przy najbliższej okazji.
Jan Janiszewski

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem